گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

برای مشاوره جهت : گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

تعداد گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی 15 تا است. این گرایش‌ها در برخی دروس مشترک‌اند و در دروس اختصاصی تفاوت دارند. انتخاب هرکدام از گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی بسته به سلیقه و علایق شما دارد.البته قبل از انتخاب رشته ، بازار کار گرایش انتخابی خودتان را حتماً بررسی کنید.شاید شما هم جملات"برای این رشته که کار نیست!" ،"رشته به درد نخوریه!" ،"این رشته دیگه اشباع‌شده!" یا "این رشته هنوز تو ایران جا نیفتاده!به‌هیچ‌عنوان سراغش نرو!" و بسیاری از این قبیل جملات از دوستان یا اطرافیان خود شنیده باشید.اما حقیقت این است که در رشته مهندسی شیمی در اکثر موارد تمامی گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی بازار کار خوبی دارند به‌شرط این‌که اولاً علاقه‌مند به رشتمون باشیم و از آن لذت ببریم دوما شرایط خودمون و رشتمون رو درست بشناسیم! یعنی چی؟ یعنی باید بدونیم که به‌عنوان‌مثال یک مهندس طراح فرآیند باید حتماً نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مثل  اسپن پلاس، اسپن هایسیس ، پتروسیم،پروتو، پرومکس و ... رو بلد باشه.با این حساب تمامی گرایش‌های مهندسی شیمی خوبن! فقط باید قبل از انتخاب خوب بشناسیدشون.برای این مورد هم اصلاً نگران نباشید؛چون ما قبلاً این کار رو کردیم و همین‌جا براتون درباره تمامی گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی توضیحات جامع و کامل میدیم.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره جهت اطلاع از گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

1-گرایش  "طراحی فرآیند "Engineering ess) )

این گرایش تقریباً جامع ترین گرایش مهندسی شیمی است. تاسیس گرایش فرآیند برای اولین بار 20 سال پیش در دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت. این گرایش یکی از 10 گرایش ارشد شریف در آن زمان  بود. بعد از آن سایر دانشگاه ها هم بعد از شریف این گرایش را تاسیس کردند.این گرایش پرطرفدارترین گرایش مهندسی شیمی است.بسیاری از دانشجویان فکر می کنند که این رشته اشباع شده است.در صورتی که این یک تفکر غلط است! حقیقت این است که که کشور ما ایران ، یک کشور در حال توسعه محسوب می شود و هنوز در بسیاری از موارد جای پیشرفت دارد . همچنین با رشد بالای جمعیت نیازهای کشور بیشتر و تمایل به صنعتی شدن و پیشرفت تکنولوژی بیشتر است.در واقع مهندسان طراح فرآیند، با به کار گیری تمامی دانش خود بر روی نرم افزارهای مربوطه می توانند طراحي تجهيزات فرايندي، شبیه سازی یک واحد پالایشگاهی ، پتروشیمی ،یک اتوموبیل و یا ... را به بهینه ترین روش ممکن انجام دهند.  دروس مشترك اين گرايش عبارتند از مكانيك سيالات پيشرفته، طراحي راكتور پيشرفته و رياضيات عددي پيشرفته.

 

2-گرایش " فرآی ندهای جداسازی"(Separation esses)

در اين گرايش دانشجويان علاوه بر دروس مربوط به پديدههاي انتقال يعني انتقال حرارت پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و انتقال مومنتوم (مكانيك سيالات پيشرفته)، دروسی شامل آشنايي با انواع فرايندهاي جداسازي مانند تقطير، استخراج، تبلور و نيز شبيهسازي و مدلسازي فرايندها را كه به صورت تخصصي در اين گرايش مورد بررسي قرار ميگيرند، فرا می گیرند. اين گرايش با توجه به دروس مربوطه زمينهاي مناسب را براي ادامه تحصيل در دوره دكتري فراهم ميسازد. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از: رياضيات عددي پيشرفته، طراحي راكتور پيشرفته و ترموديناميك پيشرفته.

 

3-گرایش "ترموسینتیک و کاتالیست" (Thermodynamics, Kinetics & Catalyst)

همانطور که از نام اين گرايش پیداست، به دو شاخه ترموسنتيك و كاتاليست تقسيم مي شود. بعضاً برخي دانشگاه ها اين گرايش را از هم تفكيك مي كنند. مبحث تخصصي آن ترموديناميك و واكنشهاي شيميايي است. دروس تخصصی این گرایش مباني كاتاليستها در مهندسي شيمي، فرايندهاي الكتروشيميايي، ترموديناميك محلولها و ترموديناميك آماري است.دانشجويانی که به مباحث ترموديناميكي علاقخه مند هستند ،می توانند اين گرايش را  انتخاب کنند و زمينه ای  مناسب براي ادامه اين گرایش را در دوره دكتري براي خود فراهم آورند. دروس مشترك اين گرايش با سایر گرایش ها به شرح زیر است:

 رياضيات عددي پيشرفته، مكانيك سيالات پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته.

 

4-گرایش " صنايع غذايي (Engineering Food)  “      

مهندسي شيمي گرايش مهندسي صنايع غذايي، علوم مهندسي جديد را براي طراحي دستگاهها، خطوط فرآيند و واحدهاي توليد مواد غذايي بكار مي گيرد. اين رشته جنبه هاي تئوري و عملي طراحي كه شامل طراحي هر يك از واحدهاي فرآيند، طراحي خطوط مختلف آماده سازي، فرآوري و بسته بندي مواد غذائي و همچنين طراحي كارخانجات توليدي صنايع غذائي است را مورد توجه قرار مي دهد. هدف از اين دوره تربيت متخصصين، پژوهشگران و مدرسين است كه بتوانند با توجه به خصوصيات فيزيكي، شيميايي، ميكروبيولوژي، تغذيه اي و بهداشتي مواد غذائي به طراحي يا تدريس در ارتباط با ايجاد واحدهاي توليد پرداخته و يا در امر رفع مشكلات خطوط توليدي صنايع غذائي كمك نمايند. دروس تخصصي اين گرايش مربوط به صنايع توليدي انواع مواد غذايي ميباشد. طراحي ماشين آلات صنايع غذايي، رئولوژي مواد غذايي، بيوتكنولوژي مواد غذايي، بهداشت و نگهداري و بستهبندي مواد غذايي از مباحث تخصصي اين گرايش هستند. رياضيات عددي پيشرفته، ترموديناميك پيشرفته و انتقال حرارت پيشرفته دروس مشترك اين گرايش ميباشند. دانش آموختگان اين گرايش كنترل خط توليد، مدير خط توليد و مدير طرح و توسعه واحد صنعتي، را بر عهده مي گيرند.

 

5-گرایش  " پلیمر "  (Polymer Engineering)

اين گرايش به طور كلي به بررسي تهيه ي پليمر از مونومر و توليد قطعات پليمري از مواد اوليه و بهينه سازي اين فرآيند مي پردازد. اهميت كاربرد پليمرها در صنايع مختلف به حدي است كه در حال حاضر علوم پليمر، نه تنها به عنوان گرايشي از مهندسي شيمي، بلكه به عنوان شاخهاي مستقل از علوم فني و مهندسي مطرح شدهاند. امروزه پليمرها در یسیاری از موارد كاربرد پيدا كرده اند. صنايع نظامي، الكترونيك، خوروسازي، پزشكي، ساختمان سازي و ... تنها نمونه هايي از كاربرد در زندگي روزمره  بشر هستند.شيمي فيزيك پليمرها، رئولوژي (1 ) پليمرها، خواص مكانيكي و شكل دهي مواد پليمري و همچنين مكانيك كامپوزيت ها (2) به صورت تخصصي در گرايش پليمر تدريس مي گردند. اين گرايش زمينهاي مناسب را براي دانشجوياني فراهم ميآورد كه قصد ادامه تحصيل در دوره دكتراي پليمر را دارند. رياضيات عددي پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته دروس مشترك گرايش پليمر مي باشند. رشد روزافزون كاربرد مواد پليمري در صنايع و همچنين وسعت مباحث مربوط به علم پليمر، سبب افزايش تعداد علاقه مندان به اين گرايش گرديده است. ظرفيت محدود پذيرش و علاقه بسيار دانشجويان مهندسي شيمي، رقابت سنگيني براي ورود به اين گرايش در برداشته است.

 

6-گرایش " صنايع شيميايي معدني " ( Mineral )

براي کسانی که  علاقه  مند به دروس شيمي تجزيه، شيمي فيزيك و شيمي آلي هستند ، اين گرايش جز اولويت اول قرار مي گيرد. بازار كار بسيار عالي و نياز اين رشته در تمامي صنايع، اين رشته را جز قدرتمند ترين گرايش مهندسي شيمي قرار داده است. اكتشاف و استخراج مواد معدني به رشته معدن باز مي گردد، اما فرآورده هاي مواد معدني در حيطه مهندسي شيمي گرايش شيميايي معدني قرار دارد. هر كارخانه توليد مواد غيرآلي مثل سيمان، گچ، شيشه نسوز و ديرگداز داراي يك فرآيند است. يعني از زماني كه مواد اوليه وارد كارخانه مي شود تا زماني كه محصول خارج مي گردد، فرآيندي روي آن انجام مي گيرد كه وظیفه طراحي اين فرآيند بر عهده مهندسان شيمي صنايع شيميايي معدني مي باشد. مهندسان اين گرايش بلافاصله در صنايعي از قبیل سيمان، گچ، كاشي و سراميك، كارخانجات توليدكننده انواع اسيدها و بازها و نمك هاي معدني، مواد شوينده، شيشه مي توانند مشغول به كار شوند. از دروس مهم آن مي توان شيمي فيزيك معدني، مهندسي سيمان ، الكتروشيمي صنعتي و مباني شيمي پليمررا نام برد.. قبولي در اين رشته بسيار دشوار بوده به طوري كه ظرفيت اين گرايش در مقطع كارشناسي ارشد كم است.

 

7-گرایش " شبیه سازی و کنترل فرآیند ها " (( ess Simulation and control

 از ادغام سه رشته مهندسي شيمي و برنامه نويسي و مهندسي كامپيوتربا هم  گرايش جديدي به نام شبيه سازي و كنترل ايجاد شده است. دانشجوياني كه علاقه مند به  علوم كامپيوتر و برنامه نويسي باشند توسط این گرايش به راحتي وارد بازار كار مي شوند. آشنايي با سيستمهاي كنترلي حاكم بر فرايندها موضوع اصلي اين گرايش مي باشد. درس رياضيات مهندسي نقش مهمي را در فهم دروس اين گرايش ايفاء ميكند. از دروس تخصصی این گرایش میتوان  كنترل مدرن و بهينه، كنترل ديجيتالي، مدلسازي و شبيه سازي در مهندسي شيمي و كاربرد هوش مصنوعي در مهندسي شيمي را نام برد. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از طراحي راكتور پيشرفته، رياضيات مهندسي پيشرفته و مكانيك سيالات پيشرفته.

 

8-گرایش " پدیده های انتقال " (Transport Phenomena)

این گرایش در واقع سنگين ترين و قوي ترين گرايش در مهندسي شيمي است. این گرایش براي علاقمندان به مكانيك سيالات و انتقال حرارت ،  انتخاب بسيار مناسبي است. در اين گرايش دانشجويان دروس مربوط به پديدههاي انتقال را در سطح پیشرفته تر  يعني انتقال حرارت پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و انتقال مومنتوم (مكانيك سيالات پيشرفته) را ميگذرانند. دانش آموختگان اين گرايش معمولا برای رسیدن به درجه استادي تلاش می کنند.

 

9- گرایش " محیط زیست" (Engineering Environmental)

با توجه به سطح بالای آلودگی جهانی و تلاش روزافزون آن ، در جهت حذف آلاینده ها در سال های اخیر این رشته طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا  پیدا کرده است. مبارزه با آلودگی های آب، هوا و خاک از مهم ترین دغدغه های دانشجویان این رشته است. می توان گفت که به دلیل سیاست های دولتی در تمامی کشور ها با توجه به قوانین خودشان ، صنایع مختلف مجبور به کاهش بار آلودگی خود بوده که خود این مسیله بازار کار خوبی را  برای دانشجویان ایجاد کرده است. تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی هوازی و کنترل آلودگی هوا  از دروس اختصاصی  دانشجویان این گرایش است.

 

10- گرایش " پتروشیمی "

این علم به دانشجویان این امکان را می دهد تا مواد نفتی را به محصولات غیر نفتی مانند حلال ها، کودهای شیمیایی و مواد پلیمری و … از طریق طراحی انواع فرآیندها و با به کارگیری دستگاه های صنعتی مختلف، تبدیل کنند. مبانی و تکنولوژی پلیمر، ،فرآیندهای پتروشیمی و پالایش از دروس اصلی این گرایش می باشند.

 

11-گرایش " مهندسی فرآوری و انتقال گاز " Transportation and essing Gas) )

در این گرایش دانشجویان با استفاده از عملیاتی از قبیل استخراج، پالایش، انتقال و … گاز طبیعی را به فرآورده های گازی قابل مصرف تبدیل می کنند. دروس این گرایش متفاوت از دروس سایر گرایشات می باشد وشامل ریاضیات مهندسی پیشرفته، تراکم، انتقال و توزیع گاز، ترمودینامیک پیشرفته، عملیات فرآوری گاز، دینامیک گازها، طراحی و شبیه سازی فرآیندهای صنعت گاز به کمک نرم افزار است.

 

12-گرایش " نانو فناوری " Nanotechnology))

با توجه به گسترش و نفوذ این علم در اکثر زمینه ها از تولید سوخت تا تهیه مواد غذایی، این گرایش می تواند در راس پرکاربردترین رشته های مهندسی شیمی و هچنین شیمی قرار بگیرد. ریاضیات پیشرفته در نانو تکنولوژی، اصول نانو تکنولوژی، مکانیک کوانتومی دروس اصلی و پدیدهای انتقال در نانو، ترمودینامیک آماری، بیونانو تکنولوژی، پدیده های سطحی در مقیاس نانو و … می باشد.

 

 

13-گرایش "زیست پزشکی " ( Biomedical )

گرایش زیست پزشکی از رشته های نسبتاً جوان در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی  است که هم اکنون تنها در دو دانشگاه مطرح کشور (تهران و تربیت مدرس) ارایه می شود. این گرایش به دنبال راه حل بهتر توسط آخرین روش ها و دستاوردهای علم شیمی، روش های تشخیصی و درمانی مناسبتری برای درمان بیماریها پیشنهاد دهد. به عنوان مثال، در حوزه دارو رسانی، زیست پزشکی با ارائه سیستم های کنترل انتقال دارو توانسته است روشی ارائه کند که سرعت آزاد شدن دارو در بدن را بهینه کرده، اثرهای نامطلوب جانبی آن را کاهش داده و دارو را در نقاط عمل متمرکز کند. این اقدامات به نوبه خود باعث ارتقاء روند درمان خواهد شد.همینطور در حوزه مهندسی بافت، با استفاده از زیست پزشکی می توان بافت های معیوب بدن را ترمیم کرد، روش هایی برای درمان برخی از امراض ارائه داد و دستگاه های مورد استفاده در بدن را با بدن سازگار نمود.  

 

برای مشاوره جهت اطلاع از گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :