اصول برنامه ریزی

برای مشاوره جهت : اصول برنامه ریزی | کنکور سراسری 97

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

اصول برنامه ریزی برای کنکور سرارسی 97 از جمله مواردی است که داوطلبان کنکور سراسری 97  باید حتما از آن اطلاع کامل داشته باشند. از انجایی که اکثر داوطلبان کنکور سراسری 97 با اصول برنامه ریزی برای کنکور سراسری آشنایی ندارند و هر ساله علت اصلی ناکامی اکثر داوطلبان در کنکور سراسری  نداشتن برنامه ریزی درست و تلاش در مسیری نادرست برای موفقیت در کنکور سراسری 97 می باشد. به همین دلیل ما در این مقاله سعی خواهیم داشت تا اصول برنامه ریزی شخصی کنکور را به داوطلبان کنکور 97 آموزش دهیم. ؛ به طوری که در پایان این مقاله شما بتوانید برنامه ریز خود باشید از این رو به شما عزیزان داوطلب کنکور97 ، اصول برنامه ریزی درسی را آموزش خواهیم داد.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره برنامه ریزی کنکور سراسری ۹۷ می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

اصول اولیه برنامه ریزی درسی برای کنکور سراسری 97

در برنامه ریزی درسی برای کنکور سراسری 97، رعایت اصول زیر اهمیت دارد:

اول) ذهن انسان دارای یک سیکل مشخصی در یادگیری است که توجه به این سیکل می تواند در افزایش بهره وری شما بسیار موثر باشد. همه انسانها پس از یادگیری یک مطلب، پس از گذشت 10 دقیقه پس از یادگیری در اوج یادگیری مطلب هستند و تمامی مطلب را با تمام جزئیات می توانند به یاد بیاورند. اما همین فرد یادگیرنده در فاصله زمانی 1 شبانه روز (24 ساعت) تقریبا نیمی از مطالب را به یاد می اورد و یادگیری این دانش اموز پس از یک هفته به سمت صفر میل میکند و تقریبا تمام جزئیات موجود در مطلب مطالعه شده را به یاد نمی اورد و فقط اصول پایه ای را به یاد می اورد.

حال علت بیان این موضوع چیست؟ بیان این موضوع به ما اهمیت مرورهای مطالعاتی مناسب، تست زنی های با فاصله را خاطر نشان می سازد.

پس شما با اولین قانون برنامه ریزی صحیح کنکور یعنی ایجاد فرصت مرور مطالب برای ذهن اشنا شدید. حال چگونه این قانون را در برنامه ریزی خود برای کنکور سراسری 97 رعایت کنیم: ابتدا مطالب و یا فصل های منابع کنکور سراسری 97 را خرد کرده و در چند روز مختلف انها را مطالعه کنید و هیچ گاه یک مطلب یا فصل مهم از دروس اختصاصی کنکور سراسری 97  را یکجا مطالعه نکنید زیرا وقتی مطالب را در چند بازه زمانی مختلف مطالعه می کنید ذهن برای یادگیری ادامه مطلب مجبور است که مطالب قبل را به یاد بیاورد وشما در هنگام مطالعه هرجا که با مشکل برخورد کنید به سراغ مطالب قبل همین مطلب می روید و امکان مرور را برای ذهن خود فراهم میکنید. روش دیگر، تست زدن از هر مبحث با فاصله زمانی از مطالعه آن مبحث است. به عنوان مثال اگر امروز بخشی از فیزیک را مطالعه کردید فردا زمانی برای تست زدن ان مطلب اختصاص دهید و بلافاصله تست نزنید. و نهایتا آگاهی از این موضوع،  اهمیت مرور مطالب قبل از آزمون یا امتحان را متذکر می شود. که نشان می دهد در روزهای پایانی و نزدیک به کنکور سراسری 97، امتحان نهایی یا آزمون های ازمایشی باید در برنامه خود زمانی برای مرور مطالب گذاشت.

دوم)ذهن هر انسانی در زمانهای مشخصی در شبانه روز بازده بیشتری دارد. اینکه ذهن هر انسان در چه بازه های زمانی دارای بازدهی بیشتری است، برای افراد مختلف متفاوت است و به ویژگی های شخصیتی و عادات مطالعاتی و روش های زندگی آنها بستگی دارد. بهتر است این عادات خود را بشناسید و بازه های زمانی پر بازده خود را مشخص کنید. حال دروسی که یادگیری انها برای شما سخت تر است یا در ان درس کم کاری ها و ضعف هایی برای پوشش دارید را در این بازه های زمانی قرار دهید تا بتوانید یادگیری خود را برای موفقیت در کنکور سراسری 97 بهبود بخشید.

سوم) ذهن اکثریت انسانها در یک بازه زمانی45 دقیقه تا 90 دقیقه می تواند یک یادگیری موثر داشته باشد؛ که این عدد در افراد مختلف با توجه به ویژگی های شخصیتی و عادات مطالعاتی و زندگی فرد متفاوت است. سعی کنید بازه زمانی مطالعه هر درس را در حدود همان بازه ای که ذهن شما فعالانه درگیر مطالعه دروس است تنظیم کنید. در صورت نیاز و تمایل به افزایش این زمان، باید به تدریج اقدام به افزایش ان داشته باشید. و پس از هر بازه زمانی مطالعاتی، زمانی برای استراحت بین 15 تا 30 دقیقه تعریف کنید.

چهارم) در جلسه کنکور سراسری 97  شما باید در یک بازه زمانی حدودا 4 ساعت، به تمامی دروس پاسخ دهید پس ذهن شما باید برای تحلیل و یاداوری سریع مطالب دروس مختلف، یکی پس از دیگری باید آماده باشد. از این جهت در برنامه ریزی روزانه خود چندین درس قرار دهید تا ذهن شما بتواند به تحلیل مطالب مختلف عادت کند.

پنجم)از انجا که کنکور سراسری، در ساعات روز برگزار می شود عادت نا مناسب شب بیداری را به تدریج از خود رفع کنید و به خود فرصت دهید تا ذهن شما به فعالیت در زمان های ابتدایی صبح عادت داشته باشد. پس برنامه خود را از ساعات ابتدایی صبح تنظیم کنید.

ششم) برنامه ریزی روزانه خود را منطقی و واقع بینانه تنظیم کنید. در صورتی که شما تا کنون ساعت مطالعه بالایی نداشته اید یا عادات مطالعاتی نامطلوبی داشته اید باید به تدریج این زمان را افزایش دهید تا بتوانید خود را با برنامه تان هماهنگ کنید. در غیر اینصورت از برنامه عقب می مانید و این موجب بی نظمی در کار شما و ایجاد ناامیدی می شود.

هفتم) در برنامه ریزی خود هر دو روز یکبار زمانهای خالی تعریف کنید که در صورتی که به دلایلی که وقوع ان از حیطه اختیار شما خارج باشد، از برنامه ریزی خود عقب ماندید بتوانید جبران کنید یا  اگر در زمان مطالعه خود برای کنکور سراسری 97  متوجه شدید که نیاز به مطالعه بیشتری برای تسلط به یک مبحث دارید، مطالعه این مبحث از کنکور سراسری را به  زمان خالی ای که شما در برنامه ریزی روزانه خود آن را قبلا تعریف کرده اید، انتقال دهید.

هشتم) هیچگاه در برنامه ریزی خود برای کنکور سراسری صفحات را دقیقا مشخص نکنید زیرا ممکن است مطالعه آن صفحات بیشتر از زمان پیش بینی شده شما طول بکشد در نتیجه موجب عقب افتادن شما از برنامه و سرخوردگیتان می شود. بهتر است به جای قید صفحه از نام مباحث مورد نظر کنکور سراسری استفاده کنید.

نهم)بهتر است برنامه روزانه خود را ترکیبی از دروس عمومی و تخصصی رشته خود تعریف کنید. معمولا مطالعه یک درس عمومی کنکور و یک درس اختصاصی کنکور در بازه زمانی مطالعه صبح و مطالعه دو درس تخصصی و یک درس عمومی در بازه زمانی عصر می تواند روش موثری باشد.

دهم) با حل نمونه سئوالات کنکور سراسری، مشکلات خود را بشناسید و برای حل آن مشکلات برنامه های خاصی را در برنامه مطالعاتی بازه زمانی شب خود تعریف کنید. برای مثال شما دانش آموزی هستید با پاسخگویی به سئوالات قرابت معنایی در درس ادبیات مشکل دارید بهتر است در برنامه خود، با استفاده از یک کتاب نمونه سئوالات قرابت معنایی زمانی از برنامه شب هنگام خود را برای رفع این مشکل قرار دهید.

در نهایت می توانیم اینگونه جمع بندی کنیم: در برنامه ریزی خود واقع بین باشید توانایی ها و ضعف های خود را در نظر بگیرید و برنامه ریزی خود را به شکلی تنظیم کنید که هم نقاط قوت خود را حفظ کنید و هم نقاط منفی خود را پوشش دهید.

به امید موفقیت شما در کنکور سراسری 97

 

برای مشاوره برنامه ریزی کنکور سراسری ۹۷ می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "اصول برنامه ریزی | کنکور سراسری 97" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :