روش مطالعه کنکوری صحیح

برای مشاوره جهت : روش مطالعه کنکوری صحیح

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

روش مطالعه کنکوری، روشی از پیش تعیین شده نیست بلکه به تعداد افراد روشهای مطالعه وجود دارد که می تواند آن فرد را به نتیجه دلخواه خود برساند. اما با بررسی روش مطالعه کنکوری دانش آموزان برتر یک اصول مشترک در همه آنها دیده می شود که همه این دانش آموزان به سبک خود مسیر پله های یادگیری را که در زیر به تشریح آنها خواهیم پرداخت را طی می کنند. از آنجا که آزمونهای تشریحی مدارس، سبک درس خواندن دانش آموزان را به سمت عادات نامطلوبی برده است و آن روش مطالعاتی برای آزمونی مانند کنکور نتیجه بخش نمی تواند باشد. معمولا اکثر دانش آموزان بر این باورند که تفاوت مطالعه تستی و تشریحی نقطه ضعف آنهاست. حال آنکه در یک سیستم آموزشی درست بین این دو تفاوتی وجود ندارد. به همین دلیل برای اینکه شما بتوانید روش مطالعه شخصی مناسب خود را پیدا کنید، ما این مقاله را تدوین کرده ایم تا شما را با اصول یادگیری آشنا کنیم. 

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره جهت اطلاع از روش مطالعه صحیح میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

روش مطالعه کنکوری برای موفقیت در کنکور سراسری 97

یک روش مطالعه کنکوری صحیح، روشی است مختص شما که نتیجه دلخواه را برای شما ایجاد می کتد و براساس اصول یادگیری است. که در نتیجه استفاده از این روش شما به یادگیری خواهید رسید و در نهایت می توانید با خود بگویید که من مطلب را کاملا یاد گرفتم. حال سئوالی که پیش می آید این است که:  منظور از اینکه برای نتیجه گرفتن در کنکور سراسری باید اصول یادگیری را رعایت کنیم چیست؟ اصول یادگیری یعنی عبور از پله های یادگیری

 

تصویر زیر نشان دهنده پله های یادگیری است

 

 

 پله اول در مطالعه صحیح) دانش (آگاهی از موضوع درس)

 حتما این تجربه را دارید که همیشه به هنگام مطالعه یک مطلب یا درس دادن یک مطلب در مدرسه، اولین انتظاری که از شما می رفته این است که بتوانید مطلب کتاب را عینا به خاطر بیاورید. در پله اول فرد با مطالعه کتاب درسی و جزوه مورد نظر از مطلب آگاهی پیدا می کند. در واقع او نسبت به موضوع دانش پیدا می کند؛ و حاصل این مرحله یادگیری همان به یاد آوردن طوطی وار مطالب است. روش مطالعه مورد نظر در این مرحله مطالعه متن کتاب به صورت روزنامه وار برای دور اول و خواندن متن کتب به اضافه مشخص کردن نکات مهم کتاب درسی در دور دوم مطالعه است.

پله دوم برای مطالعه صحیح) فهمیدن

در این پله فرد به مرحله بالاتری میرود و آگاهی او نسبت به مطالب از حفظ کردن های ساده به فهم و درک مطالب ارتقا پیدا می کند. برای عبور از این پله یادگیری، باید از خود بپرسید؛ چه چیزهایی می تواند باعث شود که شما مطلب را بفهمید؟

 

اول )خلاصه نویسی، مهم ترین ابزاری است که شما برای فهم دقیق یک مطلب در دست دارید. برای آگاهی از روش های صحیح خلاصه برداری می توانید به مقاله ای که تحت عنوان روش خلاصه نویسی صحیح تالیف کرده ایم، مراجعه کنید.

 

دوم) تست های آموزشی (نخست تست های کنکورهای سراسری سالهای گذشته و سپس تست های تالیفی) با کمک این تست ها شما دست خود را به دست طراح سئوال می دهید و همراه با او کتاب درسی خود را دوباره جستجو می کنید تا به نکاتی از کتاب درسی را که از نظرتان دور مانده، توجه کنید. در مقاله ای تحت عنوان تست آموزشی در این باره توضیح داده ایم.

 

پله سوم) به کار بستن

در این پله از شما انتظار می رود که بتوانید انچه را که یاد گرفته اید در یک شرایط عملی به کار ببرید؟ برای درک بیشتر این مطلب به این مثال توجه کنید.

 شما فصل اول کتاب فیزیک 1 مبحث انرژی جنبشی را مطالعه کرده اید. حال طراح سئوال این سئوالات را از شما می پرسد:

  • انرژی جنبشی چیست؟ (در این سئوال طراح به دنبال سنجیدن دانش شماست. یعنی سئوال برای پله اول طراحی شده است.)
  • سرعت حرکت جسم 5 کیلوگرمی ای، 20 متر بر ثانیه است، انرژی جنبشی را محاسبه کنید؟ (در این سئوال طراح به دنبال سنجیدن فهم شما درباره موضوع است و سئوال برای پله دوم یادگیری طراحی شده است.)
  • توپی از پنجره طبقه سوم آپارتمانی که ارتفاع هر طبقه آن 80/2 است به بیرون پرتاپ می شود با توجه به اینکه توپ پس از 10 ثانیه به زمین برخورد می کند، در بازگشت توپ تا چه ارتفاعی بالا می آید؟ (در این سئوال طراح یک شرایط عملی را توصیف کرده و شما از دانسته خود درباره انرژی جنبشی باید برای حل مسئله باید استفاده کنید، این سئوال برای سنجیدن پله سوم یادگیری شماست.)
  •  

حال که با یک مثال، این مرحله از یادگیری را متوجه شدید باید ببینیم برای عبور از این پله چه روش مطالعه ای باید داشت؟ در جواب باید بگوییم: تست های مفهومی، که در مقاله ای تحت عنوان تست مفهومی این نوع از تست ها را کاملا توضیح داده ایم.

 

پله چهارم در مطالعه صحیح) تحلیل

شما با گذراندن سه پله قبلی، اکنون به توانایی تحلیل مطالب رسیده اید. برای عبور از این پله نیز، استفاده از تست های مفهومی می تواند کمک موثری باشد. که در اکثر منابع کنکوری، تست هایی که این سطح یادگیری را بسنجند، وجود دارد.

 

پله پنجم در مطالعه صحیح) ترکیب

در این مرحله شما باید توانایی پیدا کنید انچه را که یاد گرفته اید با دانسته های قبلی خود ترکیب کنید. این دانسته های قبلی می تواند از فصول قبل همین کتاب درسی و یا حتی سایر دروس باشد. اینجا همان نقطه ای است که شما به پیوستگی علم پی می برید. برای عبور از این پله روش مطالعه مناسب استفاده از تست های مفهومی از نوع ترکیبی آنهاست. در سالهای اخیر به تعداد سئوالات ترکیبی در کنکور سراسری افزوده شده؛ به همین دلیل در منابع کنکوری هم، تست های ترکیبی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد.

 

مرحله ششم در مطالعه صحیح) ارزیابی یا قضاوت

این جا دیگر قله است. اگر شما بتوانید از انچه که مطالعه کرده اید، سئوال طرح کنید یا اینکه روی آن مطلب نقد بنویسید و یا اشکالات آن مطلب را بتوانید پیدا کنید و اصلاح نمایید یعنی شما در قله ایستاده اید. و تمامی پله های یادگیری را طی کرده اید.

با توجه به آنچه که در مقاله بیان کردیم اهمیت استفاده از منابع کنکوری مناسب که در آنها انواع تست ها (آموزشی، مفهومی، سنجشی) وجود داشته باشد و به شما در گذراندن این پله های یادگیری کمک کند کاملا مشخص است. برای انتخاب منابع کنکوری مناسب خود حتما با یک مشاور تحصیلی آگاه مشورت کنید!

 

ما در این مقاله سعی کردیم؛ مسیر کلی حرکت در یک مسیر مطالعاتی درست را برای شما به اختصار توضیح دهیم. برای اجرای این روش مطالعه کنکوری صحیح حتما با یک مشاور تحصیلی آگاه مشورت کنید!

 

برای مشاوره جهت اطلاع از روش مطالعه صحیح میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "روش مطالعه کنکوری صحیح" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :