سهمیه ایثارگران و مناطق در کنکور سراسری 97

برای مشاوره جهت : سهمیه ایثارگران و مناطق در کنکور سراسری 97

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

سهمیه ایثارگران و مناطق در کنکور سراسری 97، ذهن داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده است. جالب است بدانید که هر فردی که برای ثبت نام کنکور سراسری 97 اقدام می کند، شامل یک سهمیه از سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 می شود. بزرگترین جامعه آماری در بین داوطلبان کنکور سراسری 97 را مشمولان سهمیه مناطق دارند. سهمیه ایثارگران، رزمندگان و جانبازان از دیگر سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 هستند. اکثر داوطلبان کنکور سراسری 97 نمی دانند که واقعاً تاثیر این سهمیه ها در گزینش نهایی دانشگاه ها چگونه است؟ و چطور باید سهمیه های مختلف را در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 97 فعال کرد. استفاده از کدام سهمیه ها از بین سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97، تاثیر بیشتری در قبولی دارند؟ با مطالعه ادامه این مقاله می توانید پاسخ سوالات خود را در رابطه با تمام سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 پیدا کنید. همچنین در صورت ابهام در مورد هرکدام از موادر سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 می توانید از تله مشاور کمک بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره جهت اطلاع از سهمیه های موثر در کنکور سراسری میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

همانطوری که در بالا اشاره کردیم، داوطلبان مشمول سهمیه مناطق در بین سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 بیشترین تعداد را دارند. سهمیه مناطق، شامل سه سهمیه منطقه1، منطقه 2 و منطقه 3 می شود. مفهوم سهمیه مناطق این است که داوطلبانی که در هر منطقه دوره دبیرستان خود را گذرانده اند، از امکانات آموزشی تقریباً یکسانی برخوردار بوده اند، درنتیجه ظرفیت پذیرش داوطلبان دارای هر سهمیه در دانشگاه متفاوت است. داوطلبان با سهمیه منطقه 1 از بهترین امکانات آموزشی و داوطلبان با سهمیه منطقه 3 از کمترین امکانات برخوردار هستند. ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای داوطلبان سهمیه مناطق، برحسب درصد شرکت کنندگان دارای هر سهمیه تقسیم می شود. تعداد داوطلبانی از تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97 استفاده می کنند با اختلاف خیلی زیادی بیشتر از داوطلبان مشمول سهمیه های دیگر است. شما بر اساس اطلاعاتی که در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 97 در فرم تقاضانامه ثبت نام وارد می کنید، مشمول سهمیه یکی از مناطق می شوید و این به شرطی است که شما مشمول استفاده از سهمیه های دیگر نباشید. اگر سه سال آخر دبیرستان را در مناطق مختلفی گذرانده اید، برای شما سهمیه منطقه مرفه تر درنظر گرفته می شود. همچنین داوطلبان دارای معلولیت که بند مخصوص به خود را در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 97 علامت می زنند، مشمول سهمیه منطقه 3 می شوند. دانش آموزانی که 2 سال آخر دوره دبیرستان را در خارج از کشور گذرانده اند، از سهمیه منطقه 3 بهره مند می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97 کلیک کنید.

 

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97

سهمیه رزمندگان، یکی از سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری 97 است. رزمندگانی که 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه را داشته اند، می توانند از تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97 استفاده کنند. این عزیزان فقط یکبار می توانند از سهمیه رزمندگان در کنکور برای ورود به دوره های روزانه دانشگاه استفاده کنند. البته شرط قبولی داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان این است که 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر را آورده باشند. همچنین سربازان وظیفه و کادر ارتش که به مدت 6 ماه متوالی و یا 9 ماه متناوب در جبهه حضور داشته اند می توانند از این سهمیه استفاده کنند. برای فعالسازی این سهمیه در زمان ثبت نام کنکور سراسری 97 باید کد پیگیری 12 رقمی را از ارگان مربوط به خود دریافت کنند و در قسمت مربوط به سهمیه در فرم تقاضانامه ثبت نام وارد نمایند. برای اطلاعات بیشتر می توانید راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 97 را مطالعه کنید.

 

تأثیر سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97

در سالهای قبل از سال 96 قوانین مربوط به سهمیه ایثارگران اینگونه بود که همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درصد به بالا می توانستند از سهمیه ایثارگران استفاده کنند. 25 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل به داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگران تعلق دارد و حد نصاب قبولی برای این افراد، 70 درصد نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته ها می باشد. اما از پارسال، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد، همچنین همسر و فرزندان رزمندگان که سابقه حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه را داشته اند و می توانند از سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 استفاده کنند. در اصل، سهمیه 5 درصدی به سهمیه های مؤثر در کنکور سراسری افزوده شده است. اما ظرفیت دانشگاه ها برای این دو گروه مشمول سهمیه 25 درصدی و 5 درصدی متفاوت است. به این صورت که 25 درصد ظرفیت پذیرش هر رشته محل دانشگاه ها، برای مشمولان قبلی سهمیه ایثارگران به قوت خود باقی است و 5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل دانشگاه ها به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها، و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص یافته است. حد نصاب قبولی برای هر دو سهمیه 25 درصدی و 5درصدی یکسان و همان 70 درصد نمره گزینش آزاد است. همچنین اگر ظرفیتی که برای داوطلبان 25 درصدی در نظر گرفته شده برای یک کد رشته محل خالی بماند، اولویت با مشمولین سهمیه 5 درصد است و بعد از آن داوطلبان سهمیه آزاد می توانند ظرفیت را بگیرند.

 

 تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97

یکی دیگر از سهمیه های موثر در کنکور سراسری 97، سهمیه خانواده شهدا است. تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری ثابت نیست و هر سال با توجه به نسبت تعداد داوطلبان مشمول تاثیر سهمیه خانواده شهدا به کل داوطلبان کنکور سراسری در هر کد رشته محل تغییر می کند. فقط پدر، مادر، خواهر و برادران شهید می توانند از سهمیه خانواده شهدا استفاده کنند. سهمیه خانواده شهدا به همسران و فرزندان شهدا تعلق نمیگیرد. همسران و فرزندان شهدا می توانند از سهمیه ایثارگران برای گزینش در کنکور سراسری 97 استفاده کنند. پدر، مادر، خواهر و برادر شهید برای اینکه بتوانند از تاثیر سهمیه خانواده شهدا استفاده کنند نیازی ندارند به سایت اینترنتی ایثار مراجعه کنند. بلکه فقط کافیست در هنگام ثبت نام کنکور سراسری 97 بند مربوط به سهمیه خانواده شهدا را تکمیل کنند. برای قبولی در هر کد رشته محل با استفاده از سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97، داوطلب باید 85 درصد نمره  با سهمیه آزاد آخرین کسی را که در آن کد رشته محل پذیرفته شده است بیاورد. تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97، کنکور کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای و همچنین دوره های کاردانی و کارشناسی پیوسته دانشگاه های علمی کاربردی و پیام نور اعمال می شود. لازم به ذکر است داوطلبان بدانند که سهمیه خانواده شهدا، فقط در کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آن هاست اعمال خواهد شد.

 

تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 97

بهیارانی که دارای مدرک دیپلم بهیاری مورد تایید آموزش و پرورش باشند و سه سال سابقه خدمت در ارگان های دولتی یا غیر دولتی به عنوان بهیار داشته باشند می توانند قسمت مربوط به بهیاری را در تقاضانامه ثبت نام کنکور سراسری 97 رشته تجربی علامت بزنند و از 5 درصد ظرفیت پذیرش رشته پرستاری در دانشگاه ها بهره مند بشوند.

 

 تاثیر سهمیه کارمندان در کنکور سراسری 97

کارمندان رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، می توانند از سهمیه کارمندان در کنکور سراسری 97 استفاده کنند. 10 درصد ظرفیت پذیرش دوره شبانه دانشگاه ها در استان بومی هر داوطلب استفاده از سهمیه، به این عزیزان تعلق می گیرد.

 

برای مشاوره جهت اطلاع از سهمیه های موثر در کنکور سراسری میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "سهمیه ایثارگران و مناطق در کنکور سراسری 97" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :