شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری

برای مشاوره جهت : شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری 97

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری 97، در صورتی که نتوانند به صورت تمام وقت دانشجو باشند، آنگاه یکی از راه حل های پیش رویشان رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها است. اقبال داوطلبان کنکور سراسری به رشته های نیمه حضوری در دانشگاه ها همواره کم بوده است، شاید علت این امر در عدم شناخت دانشجویان از رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها است. از این رو تصمیم گرفتیم تا مقاله ای درباره رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها تدوین کنیم که شاید بتوانیم مشکل عدم علاقه داوطلبان نسبت به رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها را  رفع کنیم.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره جهت اطلاع از شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

رشته های نیمه حضوری چه هستند؟

رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها، به آن دسته از رشته ها گفته می شود که در دانشگاه های دولتی ارائه می شوند. رشته های نیمه حضوری تقریبا شبیه به دانشگاه پیام نور هستند و کلاسها به صورت رفع اشکال خواهند بود. و تعداد جلساتی که کلاس در طول یک ترم تشکیل می شود معمولا کمتر از 6 جلسه، آن هم در فرم رفع اشکال خواهد بود. رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها با توجه به آنچه که گفته شد، رشته هایی هستند که مناسب افراد شاغل و یا افرادی که به هر دلیل نمی توانند مرتبا در کلاسهای دانشگاهی شرکت کنند، است.  

 

شرایط پذیرش در رشته های نیمه حضوری

پذیرش در رشته های نیمه حضوری در دانشگاه های دولتی صورت می گیرد البته دانشگاه آزاد هم رشته های نیمه حضوری دارد. به هر حال پذیرش در رشته های نیمه حضوری به صورت متمرکز است. یعنی داوطلب کنکور سراسری 97، در صورتی که تمایل به تحصیل در رشته های نیمه حضوری را دارد می تواند رشته های نیمه حضوری را در انتخاب رشته کنکور سراسری خود وارد کند و سپس در صورت قبول شدن او در این رشته ها، قبولی او قطعی خواهد بود. یعنی دارای مرحله مصاحبه یا گزینش و امثال آن نیست. و پس از قبولی دانشجو باید به دانشگاه قبولی خود مراجعه کرده و ثبت نام خود را در رشته های نیمه حضوری انجام دهد. پذیرش در رشته  های نیمه حضوری دانشگاه ها به صورت به صورت گزینش بومی استانی خواهد بود. و این به معنای این است که 80% ظرفیت رشته های دانشگاهی از میان داوطلبان همان استان پذیرش خواهند شد.

 

شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری

شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری بسیار شبیه به دانشگاه پیام نور است، در رشته های نیمه حضوری کلاسها تنها دو روز در هفته و به صورت رفع اشکال خواهد بود. حضور دانشجو در کلاسها الزامی نیست و غیبت او در کلاسهای رفع اشکال موجب حذف درس او نخواهد شد. دانشگاه ها برای دانشجویان رشته های نیمه حضوری ملزم به فراهم آوردن امکانات رفاهی و خوابگاه نخواهند بود. معنای فراهم آوردن امکانات رفاهی این است که دانشگاه ها ملزم نیستند که برای دانشجویان رشته های نیمه حضوری خود، وام دانشجویی یا بن تغذیه و بن کتاب و ... را قرار دهند. و مهم تر از همه آنکه، دانشجویان رشته های مجازی دانشگاه ها باید شهریه بپردازند. میزان شهریه رشته های نیمه متمرکز هر دانشگاه توسط آن دانشگاه تعیین می شود.

 

شرایط انصراف از تحصیل رشته های نیمه حضوری

رشته های نیمه حضوری، رشته هایی هستند که دانشجو باید برای تحصیل در رشته های نیمه حضوری شهریه پرداخت کند. و می دانید که داوطلب کنکور سراسری برای ثبت نام در  رشته های که دارای پرداخت شهریه هستند اجباری ندارد و می تواند بدون جریمه نقدی یا محرومیت از تحصیل در رشته های نیمه حضوری ثبت نام نکند. اما اگر دانشجوی رشته های نیمه حضوری باشد و بخواهد در کنکور سراسری دوباره شرکت کند، لازم نیست از رشته های نیمه حضوری انصراف دهد، بلکه در صورتی که در کنکور سراسری در رشته ای دیگر قبول شود و تصمیم داشته باشد که  در رشته دومی که قبول شده است، ثبت نام کند، در آن صورت باید انصراف خود را به دانشگاه اعلام کند. اگر دانشجوی رشته های نیمه حضوری بخواهد در دانشگاه های سراسری ثبت نام کند که شامل هیچ جریمه ای هم نخواهد شد اما اگر بخواهد در دانشگاه آزاد ثبت نام کند، باید جریمه ای را که دانشگاه تعیین می کند، بپردازد.

 

میزان شهریه رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها

میزان شهریه رشته های نیمه حضوری دانشگاه ها توسط هر دانشگاه تعیین می شود. در صورتی که داوطلب کنکور سراسری هستید و تمایل دارید که در رشته های نیمح حضوری پذیرفته شوید حتما سری به وب سایت های دانشگاه های مختلف که در دفترچه انتخاب رشته می آید بزنید، و در صورتی که دارای رشته های نیمه حضوری هستند از میزان شهریه این رشته های نیمه حضوری اطلاع پیدا کنید.

 

دانشگاه های ارائه کننده رشته های نیمه حضوری

در دفترچه انتخاب رشته کنکور 96، هر چه جستجو کردیم اثری از رشته های نیمه حضوری پیدا نکردیم. در سال 95 هم تنها در رشته های انسانی و ریاضی فیزیک، پذیرش در رشته های نیمه حضوری وجود داشته است در جدول زیر ارقام حاصله را آورده ایم

رشته هنر و زبان

رشته انسانی

رشته تجربی

رشته ریاضی

سال کنکور

0

0

0

0

سال 96

0

150

0

30

سال95

 

صرفا سوابق تحصیلی

 

صرفا سوابق تحصیلی

نحوه پذیرش

 

با توجه به آنچه که در جدول می بینید، شما نمی توانید اطمینان داشته باشید که حتما در سال 97 هم رشته های نیمه حضوری در دانشگاه ها ارائه شوند اما توجه کنید که دلیل و برهان موجه ای هم برای اینکه حتما رشته های نیمه حضوری ارائه نمی شوند نداریم. اگر شما مایل به تحصیل به صورت پاره وقت هستید و نمی توانید با قوانین رشته های تمام وقت خود را تطبیق دهید یکی از راه حل های پیش روی شما، رشته های نیمه حضوری است راه حل های دیگری هم دارید، رشته های مجازی و یا رشته های پیام نور از دیگر گزینه های شما  هستند. برای آگاهی از شرایط تحصیل در رشته های مجازی دانشگاه ها و دانشگاه های پیام نور به مقالاتی که در این مورد تدوین شده است، مراجعه کنید.

 

برای مشاوره جهت اطلاع از شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تله مشاور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "شرایط تحصیل در رشته های نیمه حضوری 97" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :