کیفیت و اعتبار مدرک دانشگاهها در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکتری

برای مشاوره جهت : کیفیت و اعتبار مدرک دانشگاهها در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکتری

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

کیفیت و اعتبار مدرک دانشگاهها، بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است بخصوص زمانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را داشته باشید، اعتبار مدرک دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید بسیار هائز اهمیت است.در این مقاله قصد داریم که کیفیت دانشگاه های مختلفی که در ایران مشغول به جذب دانشجو هستند را بررسی کنیم.در ابتدا لازم است که انواع مختلف دانشگاه هایی که وجود دارند را به طور منظمی دسته بندی کنیم و در مورد اعتبار مدرک دانشگاه ها توضیح دهیم.

تلگرام کنکور سراسری

دانشگاه های مختلفی که مشغول به کار هستند در سه دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند :

1- دانشگاه های سراسری :

دانشگاه های سراسری خود به تنهایی شامل زیر شاخه های ذیل می شوند

الف) دوره روزانه (نوبت اول)

ب) دوره شبانه (نوبت دوم)

ج) دانشگاه های غیر انتفاعی

د) دانشگاه های پیام نور

ه) دانشگاه های پردیس بین الملل

 

2- دانشگاه آزاد :

دانشگاه آزاد اسلامی به طور جداگانه تقریبا تمامی رشته هایی را که دانشگاه های سراسری ارائه می نمایند، در اختیار متقاضیان می گذارد اما قوانین و سرفصل های مخصوص به خود را دارد. که برای اطلاعات بیشتر در زمینه دانشگاه آزاد به خواننده پیشنهاد می شود به مقاله ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد و ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد و برای کسب اطلاع از هزینه های دانشگاه آزاد به مقاله شهریه دانشگاه های آزاد مراجعه نماید.

 

3- دانشگاه علمی کاربردی :

لازم به ذکر است که اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی از نظر وزارت علوم مورد تایید است و متقاضیان حضور در این دانشگاه در این مورد نگران نباشند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه علمی کاربردی به خوانندگان پیشنهاد می شود به مقاله لیست رشته های دانشگاه علمی کاربردی و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی مراجعه نمایند.

 پس از معرفی مختصری در مورد دانشگاه های مختلف، نوبت این است که اعتبار مدارک دانشگاه ها را بررسی کنیم.

الزاما نمی توان گفت اعتبار مدرک تمام دانشگاه های سراسری از اعتبار مدرک دانشگاه های آزاد یا اعتبار مدرک علمی کاربردی بهتر است. به طور کلی با قطعیت هیچگاه نمی توان گفت که یک دانشگاه از دانشگاه دیگر بهتر است. دانشگاه ها هر ساله از نظر علمی رتبه بندی می شوند و دانشگاه های برتر مشخص می شوند اما این رتبه بندی فقط از نظر علمی بوده و پارامتر های دیگر را در نظر نمی گیرد. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تنها ملاک ما برای انتخاب یک دانشگاه رتبه علمی و اعتبار مدرک نخواهد بود .در ادامه برای روشن تر شدن به مقایسه اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف و انتخاب دانشگاه با توجه به بومی گزینی میتوانید از طریق تلفن ثابت با شماره 909071614 تماس بگیرید.

مقایسه اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف در مقطع کارشناسی :

شاید توصیه های علمی در این مقطع برای دانش آموز مهم نباشد و نام اساتید آن چنان که در تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) مهم می باشد در این مقطع در مقابل هزینه تحصیل کمتر مورد توجه باشد. با توجه به یک میانگین کلی می توان گفت که  در  دهه هشتاد برای یک دانش آموز که می خواهد بین اعتبار دانشگاه های مختلف یک دانشگاه را برای ادامه تحصیل برگزیند ترتیب اولویت به گونه زیر باشد اما در سالهای اخیر با توجه به نزدیک شدن سطح علمی دانشگاهها پارامترهای بسیاری در سطح یک دانشگاه دخیل هستند و با توجه به شهر مورد نظر رتبه بندی زیر بسیار متغیر است و در بسیاری از موارد در بعضی از نقاط کشور دانشگاههای مختلف از دانشگاه روزانه با توجه به امکانات و آزمایشگاه ها مدارک بهتری ارائه میدهند و حتی که بازار جذب نیرو نیز بدنبال همچین دانشجویانی هستند  :

1- سراسری روزانه

2- شبانه (نوبت دوم)

3- آزاد، غیر انتفاعی، پردیس (این سه دانشگاه در این مقطع تفاوت رده ای زیادی ندارند و برای انتخاب باید ملاک های دیگر نظیر مسافت و هزینه ها را مد نظر داشته باشیم)

4- پیام نور و علمی کاربردی

برای برسی و رتبه بندی دقیق دانشگاههای شهر مورد نظرتان بر اساس خواست بازار و پذیرش کشورهای خارجه از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

مقایسه اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد :

از انجایی که مقطع ارشد خودش تنها یک پله ارتباطی میان مقطع کارشناسی و دکتری می باشد و هدف بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد قبولی در مقطع دکتری یا تحصیل در خارج است، مطمئنا اعتبار دانشگاه ، نام اساتید و اعضای هیات علمی بسیار مهم خواهد بود. در این مقطع پردیس نسبت به آزاد بهتر خواهد بود چرا که اساتید دانشگاه های مطرح کشور در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. هرچند هزینه های دانشگاه های پردیس نسبت به دانشگاه های آزاد تقریبا نصف می باشد.دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی نیز در رده های بعدی قرار خواهند گرفت. دانشگاه های غیر انتفاعی بیشتر از پیام نور توصیه می شود چرا که امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه پیام نور بسیار ضعیف می باشد و در رشته های انسانی بیشتر توصیه خواهد شد. لذا ترتیب اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین به شکل زیر خواهد بود :

1- سراسری روزانه

2- شبانه (نوبت دوم)

3- پردیس خودگردان

4- دانشگاه آزاد

5- دانشگاه غیر انتفاعی

6- دانشگاه پیام نور

(لازم به ذکر است که در دانشگاه علمی کاربردی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه نمی شود)

لازم بذکر است که که با توجه به شرایط سالهای اخیر و بالاخص امسال این رتبه بندی در رشته ها و شهرهای مختلف کاملا متفاوت است.

مقایسه اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف در مقطع دکتری :

با توجه به این که بعضی دانشگاه ها مقطع دکتری را ارائه نمی دهند تعداد دانشگاه ها در این مقطع کاهش می یابد. در ابتدا باید هدف از ادامه تحصیل در مقطع دکتری را مشخص کنیم :

1) اگر هدف عضو هیات علمی شدن در دانشگاه سراسری یا آزاد می باشد بهتر است دوره دکتری را در همان نوع دانشگاهی که قصد دارید عضو هیات علمی آن دانشگاه شوید بخوانید.به طور مثال اگر قصد دارید در دانشگاه آزاد هیات علمی شوید در دانشگاه آزاد دکتری بخوانید و به همین شکل برای دانشگاه سراسری.به همین دلیل اگر هدف هیات علمی شدن است دانشگاه های پردیس، پیام نور و غیرانتفاعی توصیه نمی شود.

2) اگر هدف ارتقا شغلی است شرایط متفاوت خواهد بود .به طور مثال فردی شاغل است و نمی تواند در کلاس های دوره روزانه یا دانشگاه آزاد شرکت کند و فقط به مدرک خود برای ارتقای رتبه شغلی خود نیازمند است که در این حالت پیشنهاد مشاوران ما دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور خواهد بود.

در انتها برای جمع بندی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برای سنجش اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف تنها نباید شرایط علمی را در نظر گرفت بلکه شرایط فرد و رشته و مقطع تحصیلی که فرد قصد تحصیل در آن را دارد نیز بسیار موثر خواهد بود.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
1 کاربر به "کیفیت و اعتبار مدرک دانشگاهها در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکتری" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.0 از 5
  • سوده
    امتیاز 4 از 5

    باسلام من کارشناسی ارشد مدیریت دولتی آزاد خوندم میخام دکتری روزانه ادامه بدم . تصمیم دارم ارشد مدیریت بازرگانی روزانه بخوانم بعد برای دکتری اماده شم میشه راهنمایی بفرمایید فکر میکنم با مدرک ازاد قبول شدن روزانه دکتری خیلی سخت باشد با تشکر

    پاسخ دهنده : مشاوران سایت

    سلام بله زحتمی که شما باید برای قبولی در دوره روزانه در مقطع دکتری بکشین نسبت به افرادی که کارشناسی ارشدشونو در دانشگاه های سراسری بودن به مراتب بیشتر سخترین مرحله قبولی برای شما اماده کردن خودتون برای مصاحبه دکتری هست که توصیه می کنیم که حتما برای این کار مشاوره بگیرین و خودتونو از همین الان برای مصاحبه اماده کنید

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :