تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان | تکمیل ظرفیت پردیس خودگردان 96

برای مشاوره جهت : تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان | تکمیل ظرفیت پردیس خودگردان 96

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

تکمیل ظرفیت پردیس دانشگاهی خودگردان که قبلا با نام پردیس بین­ الملل شناخته می­ شدند، شعبه‌هایی از دانشگاه‌های دولتی هستند که فلسفه ایجاد آن­ها جذب دانشجوی بین­ المللی بوده اما پس از عدم کسب موفقیت در این زمینه در جهت جذب دانشجوی داخلی با پرداخت شهریه گام برداشتند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه­ ها عموما به صورت متمرکز انجام شده و از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش، اقدام به پذیرش دانشجو بر اساس مقررات و آیین نامه‌های دانشگاه و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور می­کنند. هر دانشگاهی که دارای واحد پردیس خودگردان باشد می­تواند تا 50 درصد ظرفیت هر رشته در واحد اصلی دانشگاه، اقدام به پذیرش دانشجو در واحد خودگردان خود نماید. قبولی در تکمیل ظرفیت این دانشگاه­ ها دارای شرایطی است که در ادامه این مقاله به شرح آن می­پردازیم. برای اطلاع از شرایط ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری و قوانین شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

جهت ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان

بیشتر رشته­ هایی که در دانشگاه­های سراسری ارائه می­شوند در پردیس خودگردان دانشگاه­های مختلف نیز ارائه می­شوند. اما در مرحله تکمیل ظرفیت عموما رشته­ هایی که در مرحله اول انتخاب رشته ظرفیتشان تکمیل نشده در دسترس داوطلب قرار گرفته و یک بار دیگر به داوطلبان این امکان داده می­شود تا شانس خود را برای قبولی در رشته و دانشگاه دلخواهشان بیازمایند.  از آن­جا که هزینه تحصیل در دانشگاه­ ها خودگردان بسیار زیاد بوده و طیف وسیعی از داوطلبان کنکور امکان پرداخت چنین هزینه ­ای را ندارند، این داوطلبان به سراغ سایر واحدهای دانشگاهی می­ روند تا با صرف هزینه ­ا­ی کمتر، تحصیلات خود را در رشته دیگری ادامه دهند. این امر فرصت را در اختیار داوطلبانی قرار می­دهد که در رتبه­ های بعد قرار دارند. برای ورود به رشته­های گروه پزشکی در این واحد­های دانشگاهی رقابت سنگینی وجود دارد و افرادی که موفق به ورود به این رشته­ ها می­شوند عموما رتبه­ های خوبی در کنکور سراسری کسب کرده­ اند. لذا معمولا ظرفیت این رشته­ ها در همان مرحله اول انتخاب رشته تکمیل می­ شود. اما ممکن است گاهی این ظرفیت تکمیل نشود و یا دانشگاه با ایجاد شرایط لازم بتواند مجوزهای مورد نیاز را برای پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت حتی برای رشته­ های پرطرفداری مانند گروه پزشکی نیز بگیرد. در این شرایط فرصت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت می­تواند به داوطلبان برای قبولی در رشته مورد علاقه خود کمک شایانی نماید. همچنین رشته­ های زیادی نیز وجود دارند که نمی­ توانند در مرحله اول انتخاب رشته ظرفیت خود را تکمیل کنند. بدیهی است که این رشته­ ها نیز برای انتخاب در مرحله تکمیل ظرفیت در دسترس قرار دارند. اما چه کسانی امکان شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت را دارند؟

 

شرایط شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت پردیس­های خودگردان 96

از سال 94 پذیرش در پردیس­های خودگردان به صورت متمرکز و با کنکور سراسری انجام می­شود. در صورتی که پذیرش در رشته ­های اعلام شده به حد ­نصاب نرسد سازمان سنجش در فرصت تکمیل ظرفیت نیز نام رشته­ هایی که امکان پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت دارند را اعلام می­ کند. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده و پس از اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده­ اند، می­توانند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کرده و یک بار دیگر بخت خود را بیازمایند. در سال­های اخیر پذیرش در برخی از رشته­ های واحدهای دانشگاهی خودگردان صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می­شود. در این رشته­ها حضور در کنکور سراسری شرط لازم برای شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت نمی­باشد که برای نمونه می­توان به برخی از رشته­های پردیس­های دانشگاهی دانشگاه تهران و صنعتی شریف درکیش اشاره کرد. برای اطلاع از زمان شروع ثبت ­نام در مرحله تکمیل ظرفیت و رشته ­های بدون کنکور پردیس­ های خودگردان باید تا زمان اعلام آن­ها صبر کرده و به اطلاعیه ­های سازمان سنجش در این زمینه مراجعه نمود. پس از اعلام نتایج نهایی تکمیل ظرفیت و در صورت قبولی، داوطلب باید با داشتن مدارک لازم به دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و ثبت ­نام خود را حضورا تکمیل نماید.

 

 در پایان باید اشاره کرد که تحصیل در واحدهای پردیس خودگردان دارای مزایا و معایبی است که داوطلبان باید با بررسی جامع آن­ها تصمیم گرفته که آیا این واحدهای دانشگاهی انتخاب مناسبی برای آن­ها خواهد بود و یا به انتخاب سایر واحد­های دانشگاهی مانند دانشگاه­های دولتی، آزاد اسلامی، و سایر واحدهای دانشگاهی بیاندیشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری، قوانین و شرایط ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های آزاد ، ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی، شرایط ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های غیر انتفاعی و ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های پیام نور کلیک کنید.

 

جهت ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس خودگردان | تکمیل ظرفیت پردیس خودگردان 96" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :