چارت درسی رشته علوم سیاسی 96 | مشاغل مرتبط با رشته ی علوم سیاسی

برای مشاوره جهت : چارت درسی رشته علوم سیاسی 96 | مشاغل مرتبط با رشته ی علوم سیاسی

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

علوم سیاسی چه رشته ایی است و علوم سیاسی در مورد چه موضوعاتی بحث می کند؟ امروزه آن تعریفی که ما در جامعه از سیاست و سیاست مداران و مشکلات سیاسی داریم با تعریفی که در علوم سیاسی از سیاست می شود بسیار متفاوت است تمامی دانشجویانی که رشته ی علوم سیاسی را انتخاب کرده اند به خوبی باید بدانند که در آینده یک سیاست شناس خواهند شد نه یک سیاست مدار . در واقع اگر شما به مطالعه ی حکومت ها و دولت ها و سیاست علاقمند باشید علوم سیاسی به عنوان علم مطالعه ی حکومت ها تعریف می شود و به بررسی و تحلیل رفتارها ونظام های سیاسی می پردازد که قدمتی حدود 2500 سال دارد و توسط ارسطو و افلاطون در دوران باستان بنیان گذاری گردید.علوم سیاسی در واقع بخشی از علوم اجتماعی می باشد و همیشه اندیشمندان و سیاست مداران و کارشناسان علوم سیاسی جهان در گرو این علم سعی در پیش بینی کردن سیاست ها ، منظم کردن سیاست ها و کارهای سیاسی در جای جای جهان دارند.علوم سیاسی از شاخه هاو گرایش های مختلف و جدا از همی تقسیم بندی می شود که مجموع آنها با هم علوم سیاسی را تشکیل می دهند ، شاخه ها و گرایش هایی چون : فلسفه سیاست و سیاست تطبیقی و جامعه‌شناسی سیاسی و سیاستگذاری عمومی و مطالعات منطقه‌ای و روابط بین‌الملل و تاریخ تحولات سیاسی .

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای مشاوره در زمینه رشته علوم سیاسی درس های دانشگاهی، آینده ی شغلی و ... می توانید با کارشناسان متحصص ما از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تعریف اجمالی گرایش های علوم سیاسی می پردازیم

فلسفه ی سیاست یکی از زیر شاخه های علوم سیاسی به این معنی است که هر دولتی برای خود فلسفه ی سیاسی خاصی دارد و با توجه به منطق هر دولتی سیاستی خاص برای آن دولت تعریف شده است ، سیاست تطبیقی و جامعه‌شناسی سیاسی و سیاستگذاری عمومی و مطالعات منطقه‌ای گرایشی از علوم سیاسی است که به تعلیم و مقایسه ی سیاست ها و قوانین و بازیگران سیاست ها در داخل همان کشور می پردازد ، روابط بین الملل و تاریخ تحولات سیاسی نیز از زیر شاخه های علوم سیاسی هستندکه به بررسی روابط دولت ها و حکومت ها ی چند ملیتی می پردازد.

رشته های علوم سیاسی شامل :علوم سیاسی یکی از رشته های دانشگاه های علوم انسانی می باشد و زیر مجموعه ی شاخه ی علوم اجتماعی است که خود علوم اجتماعی باز به نوبه ی خود دارای گرایش های پژوهشگری اجتماعی، برنامه ریزی اجتماعی، رفاه و تعاون اجتماعی و مردم شناسی است ، در دانشگاه های سراسری تمامی گرایش های علوم اجتماعی که زیر شاخه های علوم سیاسی اند تدریس می شود ولی دردانشگاه آزاد فقط گرایش‌های روابط بین الملل و علوم سیاسی و مطالعات منطقه‌ای تدریس خواهد شد.

 

 

چه دانشجویانی با چه استعداد و توانایی هایی می توانند رشته ی علوم سیاسی را به عنوان یکی از رشته های مورد علاقه ی خود انتخاب کرده ودر آن به تحصیل بپردازند؟

دانشجویان علوم سیاسی باید افرادی اجتماعی باشند تا بتوانند در اجتماع و جامعه با اقشار مختلف با فرهنگ های متفاوت جامعه در ارتباط بوده و نیاز های جامعه و آنچه که مردم با سطح فرهنگ های متفاوت به آن محتاجند را شناسایی کنند ، دانشجویان علوم سیاسی باید دانشجویانی پویا و فعال و بسیار منطقی و همچنین دارای نگاهی ریز و عمیق به تمامی مسایل جامعه باشند و در هیاهوی مسایل روزانه قادر به استدلال و جداسازی مسایل از هم باشند تا گیج و گمراه نشوند و تمامی مسایل و مشکلات را عمیقا بررسی کنند. همچنین دانشجویان علوم سیاسی کتاب های فلسفی و تاریخی بسیاری را در دانشگاه مطالعه میکنند بنابر این اگر به مطالعه ی این کتب علاقه مند هستید و جز کسانی با خصوصیات اخلاقی که در بالا مطرح شد هستید میتوانید این رشته را به عنوان رشته ی تحصیلی خود انتخاب کنید .

 

مشاغل مرتبط با علوم سیاسی و آینده ی شغلی رشته ی علوم سیاسی؟

تمامی دانشجویانی که در رشته ی علوم سیاسی گام بر میدارند باید به این نکته مشرف باشند که با توجه به پیشینه ی تاریخی رشته ی علوم سیاسی به دلیل این که رشته ی علوم سیاسی در جامعه ی امروزی ما در بین جامعه ناشناخته ست وبه خوبی آنطور که می بایست جا نیفتاده است رشته علوم سیاسی بازار کار خوبی ندارد و در نتیجه وضعیت استخدام و کار فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی با موانع و مشکلاتی همراه است زیرا که رشته ی علوم سیاسی رشته ایی نیست همگی شناخت کامل و جامعی از آن بخواهند داشته باشند لذا بدون داشتن این دید و تنها با علاقه ایی که به رشته ی علوم سیاسی و گرایش های علوم سیاسی دارید، باید وارد این رشته شده و به تحصیل در رشته ی علوم سیاسی بپردازید.

با توجه به مواردی که گفتیم ، فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی می توانند در روابط عموی تمامی ارگانهای دولتی و غیر دولتی که می خواهند هدفمند فعالیت درست و علمی انجام دهند و همچنین ارتباط خوبی با مردم و جامعه و دولت داشته باشند، استخدام و مشغول کار شوند همچنین هر کشوری در سازمان بین الملل نیاز به یک نماینده خواهد داشت بنابراین کارشناسان علوم سیاسی می توانند به عنوان نماینده هرکشوردر سازمان بین المللی به فعالیت بپردازند.کارشناسان علوم سیاسی میتوانند در آموزش و پرورش جهت تدریس دروسی به فعالیت بپردازند و نیز درصدا و سیما و در روزنامه ها و همچنین در قسمت های حقو قی و سیاسی وزارتخانه ها ، خصوصا وزارت امورخارجه و بین الملل و سازمان های دولتی و غیر دولتی مشغول به کار و فعالیت شوند و در آخر بدانید اگر دانشجویی با تمامی مشخصات یک دانشجوی رشته ی علوم سیاسی که در بالا ذکر شد بوده و دست به قلم خوبی نیز داشته باشید و با عشق و علاقه به نوشتن مسایل بپردازید خود ارگان ها و سازمان ها به دنبال شما خواهند آمد و نیازی به گشتن شغل نخواهید داشت.

 

فهرست موسسات آموزش عالی و دانشگاهها ی دارای رشته علوم سیاسی

 

کارشناسی ارشد

کارشناسی

اسامی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی

ردیف

*

*

دانشگاه شهید بهشتی

1

*

*

دانشگاه تهران

2

*

*

دانشگاه تربیت مدرس

3

*

*

دانشگاه علوم و فنون فارابی تهران

4

*

*

دانشگاه علامه طباطبایی

5

*

*

دانشگاه اصفهان

6

*

*

پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی

7

*

*

موسسه آموزش عالی باقر العلوم (ع) قم

8

*

*

دانشگاه علوم انسانی مفید قم

9

 

دروس اخیاری رشته های علوم سیاسی

 

دروس اختیاری رشته علوم سیاسی

اداره امور دولتی

اندیشه های سیاسی در شرق باستان

روانشناسی اجتماعی

اقتصاد بین المللی

جمهوری اسلامی ایران و نهضت های رهایی بخش

خاورمیانه و سیاست بین المللی

مالیه عمومی

ارتش و سیاست

مسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای شرقی

مسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای غربی

انقلابهای جهان

اعراب و اسرائیل و مسائل فلسطین

جغرافیای سیاسی

اسلام و ایران

مطبوعات سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت به بعد

جغرافیای اقتصادی

مطبوعات سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت به بعد

نظامهای سیاسی تطبیقی

نظامهای اقتصادی تطبیقی

سیاست و حکومت در اتحاد جماهیر شوروی

سیاست و حکومت در ایالات متحده آمریکا

سیاست و حکومت در خاورمیانه

سیاست و حکومت در آسیای جنوبی

سیاست و حکومت در چین

سیاست و حکومت در آفریقا

 

دروس اصلی رشته علوم سیاسی

 

دروس اصلی رشته علوم سیاسی

حقوق بین الملل اسلام

مبانی علم سیاست

نوسازی و دگرگونی سیاسی

مبانی علم حقوق

جامعه شناسی سیاسی

مبانی علم اقتصاد

سیاست خارجی قدرتهای بزرگ

تاریخ روابط خارجی ایران از قاجاریه تا 1320

مسائل نظامی و استراژیک معاصر

روابط خارجی ایران از 1320تا1357

تاریخ تحول دولت در اسلام

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

متون سیاسی به زبان خارجی

مسایل اقتصادی و سیاسی نفت در ایران

نوسازی و دگرگونی سیاسی

حقوق اداری (کلیات و ایران)

جامعه شناسی سیاسی

خلیج فارس و مسایل آن

مسایل اقتصادی و سیاسی جهان سوم

تاریخ روابط خارجی ایران از قاجاریه تا 1320

اصول روابط بین الملل

روابط خارجی ایران از 1320تا1357

تاریخ روابط بین الملل از 1871تا1945

دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام

سازمانهای بین المللی

حقوق بین الملل عمومی

تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب از قبل از افلاطون تا قرن

فن دیپلماسی و آداب کنسولی

اندیشه های سیاسی در قرن بیستم

حقوق بین الملل خصوصی

مسایل اقتصادی و سیاسی جهان سوم

روش تحقیق در علوم سیاسی

اصول روابط بین الملل

حقوق اساسی (کلیات)

تاریخ روابط بین الملل از 1871تا1945

حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران (1228تا1320)

مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام

جنبش های اسلامی معاصر

نظام سیاسی و دولت در اسلام و ایران

سیرقدرت در دریاها

شناخت ماهیت و عملکرد امپریالسم

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران (1320تا1357)

 

 

برای مشاوره در زمینه رشته علوم سیاسی درس های دانشگاهی، آینده ی شغلی و ... می توانید با کارشناسان متحصص ما از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071614 تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "چارت درسی رشته علوم سیاسی 96 | مشاغل مرتبط با رشته ی علوم سیاسی" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :