آینده شغلی و بازار کار رشته فلسفه

برای مشاوره جهت : آینده شغلی و بازار کار رشته فلسفه

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

علم فلسفه در ارتباط با سایر علوم تعریف می­شود، همه امور را مورد بررسی قرار داده و با تمام موجودات سر و کار دارد. در این علم مسائل عام و کلی درباره هر موجودی مورد مطالعه و تحقیق قرار می­گیرد. در واقع فلسفه به سوالاتی پاسخ می­دهد که پاسخگویی به آن­ها در حیطه علوم تجربی قرار ندارد. رشته‌ فلسفه‌ نيز يك‌ رشته‌ آموزشي‌ است‌ كه‌ سال­های زیادی از زمانی که برای اولین بار در دانشگاه­های ایران تدریس شد می­گذرد. این رشته كليه‌ پرسش‌هاي‌ بنيادين‌ انسان‌ را نسبت‌ به‌ مسائل‌ وجود، هستي‌، جهان‌ پيرامون‌ انسان‌ و حقيقت‌ انسان‌ بررسي‌ مي‌كند. دانشگاه­های بسیاری به ارائه این رشته در دانشکده علوم انسانی خود می­پردازند و رقابت سنگینی برای قبولی در دانشگاه­های تراز اول کشور در رشته فلسفه وجود دارد اما آیا وضعیت بازار کار و آینده شغلی رشته فلسفه می­تواند پاسخگوی طیف وسیع فارغ­التحصیلان این رشته باشد؟

 

تلگرام کنکور سراسری

 

برای اطلاع از آینده ی شغلی و بازار کار رشته فلسفه و منطق می توانید با کارشناسان متخصص ما در این زمینه از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

آینده شغلی و بازار کار رشته فلسفه

هر جامعه­ای‌ نیازمند افرادی‌ است‌ که‌ با تفکر و تعقل علمی و فلسفی مبانی‌ فرهنگ‌ را تشخیص‌ داده و مسائل‌ فرهنگی‌ را بفهمند. بنابراین از لحاظ تئوری‌ فلسفه‌ می­تواند باعث ارتقاء سطح‌ فکری‌ جامعه‌ شود. چرا که‌ رشته‌ فلسفه‌ وظیفه‌ پرورش‌ چنین‌ تفکری را بر عهده‌ دارد. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برای دانش­آموختگان فلسفه وجود دارد و هر فردی می­تواند بر اساس علاقه خود در یکی از گرایش­های این رشته ادامه تحصیل دهد. در کشور ما فردی که در رشته فلسفه دانش­آموخته می­شود، می­تواند به عنوان معلم یا استاد فلسفه در مدارس ودانشگاه­ها به تدریس فلسفه پرداخته و یا در صورتی که دارای مدارک بالای دانشگاهی باشد، در مراکز پژوهشی که فعالیت­های مرتبط با این رشته انجام می­دهند مانند پژوهشگاه­های علوم‌انسانی و یا دایره‌المعارف‌ها فعالیت کند. در دانشگاه­ها، دانش­آموختگان رشته فلسفه بخصوص آن­هایی که در رشته فلسفه اسلامی تحصیل کرده‌اند می‌توانند در گروه‌های فلسفه و معارف در مقاطع مختلف دانشگاهی مشغول به کار شوند زیرا درس‌های عمومی مانند اندیشه اسلامی که در همه رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شود، درس‌هایی کاملاً متناسب با اطلاعات دانش­آموختگان فلسفه هستند . اما در صورتی که تنها به مدرک کارشناسی اکتفا کنند پیدا کردن شغل مناسب اندکی دشوار گشته و یک کارشناس فعال و علاقمند در رشته فلسفه، در صورت خوش اقبال بودن می‌تواند به عنوان دستیار پژوهشگر در بعضی از این مراکز مشغول به کار گردد. فلسفه نوعی ورزش ذهن است و باعث می­شود که توان استدلال و خلاقیت فرد افزایش یافته و دانش­آموختگان این رشته برای شرکت در فعالیت­های پژوهشی و حتی برای کارهای اداری در سازمان­ها و ارگان­های مختلف و حتی بخش خصوصی توانایی‌هایی ذهنی لازم را کسب کرده و می­توانند در فعالیت­هایی که نیاز به توان فکری، خلاقیت و ایده‌پردازی دارد مشغول به کار شوند. متاسفانه در حال حاضر بازار کار کشور جوابگوی طیف وسیع فارغ­التحصیلان این رشته نبوده و در جامعه ما رشته فلسفه با همه اهمیتش بسیار مظلوم واقع شده و مورد بی توجهی و بی مهری دست اندرکاران قرار گرفته تا جایی که در آموزش و پرورش نیز دانش­آموختگان رشته­های دیگر وظیفه تدریس درس فلسفه را بر عهده دارند و دانش­آموختگان این رشته با مشکلات مختلفی روبرو هستند .لذا با توجه به اشباع بازار کار، بهتر است تنها کسانی این رشته را انتخاب کنند که علایق فلسفی داشته و استعداد آن‌ را در خودشان تشخیص می‌دهند. واقعیت آن است که بازار کار برای دانش­آموختگان رشته فلسفه نسبت به سایر رشته‌ها و یا بسیاری از رشته‌های علوم انسانی و الهیات ضعیف‌تر است مگر برای کسانی که استعداد و علاقه به آن دارند. در حال حاضر در سطح دانشگاه­های کشور گروه‌های فلسفه گسترش زیادی پیدا کرده‌ و در همه دانشگاه‌ها شامل دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد، پیام نور، و ...، رشته‌های فلسفه در همه مقاطع تدریس می­شود و تعداد دانش­آموختگان این رشته بسیار بیشتر از حد نیاز است؛ لذا دوستانی که می‌خواهند در علوم انسانی و مشخصا رشته فلسفه تحصیل کنند باید تنها در صورتی که واقعاً علاقه و استعداد آن را در خودشان می‌بینند این رشته را انتخاب نمایند.

 

برای اطلاع از آینده ی شغلی و بازار کار رشته فلسفه و منطق می توانید با کارشناسان متخصص ما در این زمینه از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "آینده شغلی و بازار کار رشته فلسفه" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :