قوانین انتخاب رشته سراسری | نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور 96

برای مشاوره جهت : قوانین انتخاب رشته سراسری | نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور 96

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

نتایج آزمون سراسری 96 اعلام شد و داوطلبان باید خود را برای مرحله بعد که از حساسیت بسیاری برخوردار است آماده کنند.  انتخاب رشته  مرحله انتخابی است که می­تواند مسیر زندگی فرد را تعیین کرده و سرنوشت و آینده­اش را رقم بزند. یک اشتباه کوچک در این انتخاب بزرگ می­تواند فرد را از مسیر صحیح منحرف ساخته، باعث بی­انگیزگی او شده و حتی موجبات افسردگی وی را فراهم آورد. در مقابل، انتخاب رشته صحیح می­تواند آینده شغلی، مالی و حتی خانوادگی فرد را تضمین کرده و در بدست آوردن جایگاه اجتماعی شایسته به او کمک کند. اما برای پیشگیری از این پیامدهای ناگوار چه باید کرد؟ ما در این مقاله سعیمان بر این بوده تا با بیان ضوابط و نکات تاثیرگذار در فرایند انتخاب رشته بتوانیم باری هرچند کوچک را از دوش داوطلبان گرامی برداریم.

تلگرام کنکور سراسری

 
برای آگاهی دقیق از نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ می توانید از طریق تلفن ثابت با کارشناسان متخصص انتخاب رشته ما با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.
 
 

نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

 • درصورتی که از اطلاعات کافی برای انتخاب رشته برخوردار نیستید تنها با متخصصین و کارشناسان در این عرصه مشورت کنید. دخالت اطرافیانی که تخصصی در این زمینه ندارند می­تواند بر تصمیم­ فرد تاثیر گذاشته و داوطلب را در انتخاب صحیح مسیر تحصیلی آینده خود با مشکل مواجه سازد.
 • ابتدا هدف و انگیزه خود را از انتخاب رشته روشن کرده، علایق و توانایی­های خود را سنجیده و با در نظر گرفتن واقعیات انتخاب­های خود را تنظیم کنید.
 •  در تکمیل فرم انتخاب رشته به هیچ وجه عجله نکرده و از حداکثر فرصتی که در اختیارتان قرار گرفته برای انتخاب رشته­ای مطمئن استفاده کنید.
 • هرگز بدون بررسی و مشورت کامل تحت تاثیر نام و عنوان رشته­ای قرار نگرفته و تمامی شرایط برای ورود به آن رشته را به طور کامل بررسی کنید. در نظر داشته باشید که انتخاب رشته می­تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد و در صورتی که شرایط تحصیل در رشته­ای خاص را ندارید به هیچ ­وجه تحت تاثیر جوسازی اطرافیان قرار نگیرید.
 • آشنایی با رشته­ های دانشگاهی و شرایطی که در طول تحصیل در انتظار شماست قدم بعدی در انتخاب رشته محسوب می­شود، شرایط کاری بعد از فارغ­التحصیلی و شرایط ادامه تحصیل در رشته مورد نظر هم تاثیر بسزایی در اولویت­ های انتخابی شما خواهد داشت.
 • در فرایند انتخاب رشته سه عامل علاقه، استعداد و امکانات حرف اول را می­زنند. شما 100 جای خالی در فرم انتخاب رشته دارید که باید بر اساس اولویت تکمیل شود. تمای رشته­ های مورد علاقه خود را مشخص کرده و سپس با درنظر گرفتن سه عامل بالا و مشورت با صاحب­ نظران انتخاب های خود را اولویت­بندی کنید.
 • در اولویت بندی انتخاب­ های خود به هیچ­وجه از اهمیت انتخاب شهر محل تحصیل غافل نشوید. دوری از خانواده، فاصله تا محل سکونت و هزینه ­های رفت و آمد، اقامت در محیط ­های خوابگاهی، تفاوت­های فرهنگی و قومیتی وموارد مشابه بسیاری وجود دارند که باید در هنگام انتخاب رشته و محل تحصیل در نظر بگیرید.
 • انتخاب دانشگاه هم اهمیت بسیاری دارد. شهرهای بزرگ هرکدام دارای چندین دانشگاه هستند که ممکن است در اعتبار و سابقه تفاوت ­های بسیاری داشته باشند. پس بهتر است با کسب اطلاعات کافی از واحد دانشگاهی انتخابی، در مورد انتخاب دانشگاه تصمیم گرفته و صرفا بر اساس اینکه یک واحد دانشگاهی در شهری خاص قرار گرفته که شما به آن علاقه مندید، انتخاب رشته نکنید.
 • در انتخاب رشته­ هایی که در مقابل آن­ها عنوان نیمه­ متمرکز درج شده دقت کنید. این رشته­ ها برخلاف اکثر رشته­ ها که بصورت متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو می­کنند، دارای مراحل دیگری مثل مصاحبه، معاینه یا شرکت در آزمونی جداگانه بوده که نتایج آن پس از اعلام نتایج کنکور سراسری اعلام می ­شود.
 • در نظر داشته باشید که انتخاب دوره ­هایی غیر از روزانه دارای شرایط خاصی بوده که داوطلب حتما باید آن­ها را بررسی کرده و نسبت به انتخاب دوره­های شبانه، نیمه­ حضوری، بین­ المللی، مجازی یا آموزش الکترونیکی و یا دانشگاه­ های غیرانتفاعی و پیام­ نور با بررسی کامل شرایط و اطلاعات کافی اقدام کند.
 •  

کانال ارتباطی تلگرام

سریعتر از بقیه مطلع شوید

انتخاب رشته کنکور صحیح در کنکور(تضمینی)

 مهم => ظرفیت رشته ها و  دانشگاهها در کنکور 96

 

رشته ­های دارای سهمیه خاص

 • هر ساله در رشته­ های مختلف سهمیه­ ای

برای داوطلبان مناطق محروم در نظر گرفته می­شود. در این صورت این داوطلبان شانس خوبی برای قبولی در رشته مورد علاقه خود با استفاده از این سهمیه دارند. مطالعه شرایط انتخاب این رشته­ها برای داوطلبانی که در مناطق محروم تحصیل می­کنند، قویا توصیه می­شود.

 • انتخاب رشته های استانی

داوطلبان بومی هر استان سهمیه­ای 80 درصدی برای پذیرفته شدن در این رشته­ها داشته و 20 درصد بقیه ظرفیت رشته به سایر داوطلبان اختصاص می­یابد. این رشته­ها در بیشتر استان­های کشور ارائه می­شوند. استان بومی هر داوطلب در زیر ستون استان بومی در کارنامه ذکر شده است.

 • انتخاب رشته های ناحیه­ ای

هر ناحیه ترکیبی از چند استان است که از لحاظ جغرافیایی نزدیکی بیشتری با هم دارند. 9 ناحیه مختلف برای کشور در نظر گرفته شده است. رشته­های ناحیه­ای تقریبا از پراکندگی یکسانی برخوردارند اما ممکن است در برخی از استان­ها ارائه نشوند. 80 درصد ظرفیت این رشته­ها به داوطلبان همان ناحیه اختصاص داده می­شود و 20 درصد به داوطلبان سایر نواحی اختصاص می­یابد.

 • رشته های قطبی

سهمیه بعضی از رشته­ها که ممکن است در برخی نواحی ارائه نشوند به صورت قطبی در نظر گرفته شده است. هر قطب از چند ناحیه مجاور تشکیل شده و کشور به پنج قطب مختلف تقسیم می­شود. همانند سایر سهمیه­بندی­ها در رشته­های قطبی نیز 80درصد ظرفیت به داوطلبان همان قطب اختصاص داده می­شود و 20 درصد به داوطلبان سایر قطب­ها اختصاص می­یابد.

 • رشته های کشوری

رشته هایی هستند که پراکندگی یکسانی در سراسر کشور نداشته و صرفا در برخی از دانشگاه­ها ارائه می­شوند. سهمیه این رشته­ها برای تمام داوطلبان به صورت یکسان در نظر گرفته شده و تمامی داوطلبان از شانس یکسانی برای قبولی در آن­ها برخوردارند.

 

در پایان به داوطلبان توصیه می­شود دفترچه انتخاب رشته را که از طریق سازمان سنجش ارائه شده به دقت مطالعه کرده  و در صورت بروز هرگونه سوال با کارشناسان ما تماس بگیرند. برای دانلود دفترچه های انتخاب رشته های سنجش کلیک کنید.

برای آگاهی دقیق از نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ می توانید از طریق تلفن ثابت با کارشناسان متخصص انتخاب رشته ما با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

 

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "قوانین انتخاب رشته سراسری | نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور 96" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :