معافیت تحصیلی برای دانشجویان و دانش آموزان

برای مشاوره جهت : معافیت تحصیلی برای دانشجویان و دانش آموزان

از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴ تماس بگیرید.

دانش آموزان و دانشجویان وابسته به یکی از وزارت‌های آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و بهداشت و آموزش پزشکی و همچنین طلاب علوم دینی (حوزه‌های علمیه) پس از رسیدن به سن مشمولیت در صورت ادامه تحصیل می‌توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند و اعزام به خدمتشان را تا پایان تحصیلات به تعویق بیندازند. معافیت تحصیلی جزو معافیت‌های موقت به حساب می‌آید، به این معنی که دانش‌آموزان و دانشجویان تنها تا زمانی که تحصیل می‌کنند از خدمت سربازی معاف خواهند بود (برخلاف معافیت‌های دائم همچون معافیت کفالت و معافیت پزشکی). بدیهی است که با اتمام تحصیل خود به خود معافیت تحصیلی نیز از درجه اعتبار ساقط می‌شود و فرد باید برای تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کند. معافیت تحصیلی شرایط و ضوابط خود را دارد که آشنایی با آن برای دانش آموزان، دانشجویان، پشت کنکوری‌ها و حتی دانشجویان انصرافی و اخراجی لازم و ضروری است.

 

تلگرام کنکور سراسری

 

حداکثر زمان معافیت‌های تحصیلی بر اساس مقاطع تحصیلی

دانش‌آموزان دبیرستانی حداکثر تا سن 20 سال می‌توانند از معافیت تحصیلی بهره ببرند.

یکی از اساسی ترین سوالات دانشجویان این است که هر دانشجو حداکثر تا چه مدت می‌تواند از این معافیت بهره مند شود؟ پاسخ به این سوال با توجه به هر مقطع تحصیلی متفاوت است:

 • فوق دیپلم حداکثر تا 2 سال و نیم
 • کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر 3 سال
 • کارشناسی پیوسته حداکثر 5 سال
 • کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر 6 سال
 • دکتری پزشکی پیوسته حداکثر 8 سال
 • دکتری تخصصی حداکثر 6 سال

اتمام مهلت‌های فوق در واقع به منزله پایان یافتن مهلت قانونی تحصیل و بهره مندی از معافیت تحصیلی دانشجو است. البته به مهلت‌های فوق، حداکثر یک سال به عنوان فرجه ارفاقی افزوده می‌شود، که البته افزایش دوره معافیت تحصیلی مشروط به تشخیص و تایید کمیسیون موارد خاص است.

دانشجویان توجه داشته باشند که پس از اتمام سنوات معافیت تحصیلی، برای اعزام به خدمت یا معافیت دائم اقدام نکنند، جزو مشمولان غایب محسوب شده و برایشان بین3 تا 6 ماه اضافه خدمت منظور خواهند شد.

 

دانشجویان پس از پایان سنوات معافیت تحصیلی چقدر مهلت درخواست اعزام دارند؟

فارغ‌التحصیلان به هر صورتی که از دوره تحصیلی خارج شوند (ترک تحصیل، انصراف از تحصیل، اخراج و فراغت از تحصیل) نهایتا یک سال پس از پایان تحصیل مهلت دارند که درخواست اعزام به خدمت خود را ارائه کنند، یا بقول معروف دفترچه اعزام به خدمت بفرستند. البته در صورت وجود شرایط درخواست معافیت، فرد دانش آموخته می‌تواند درخواست معافیت دائم (کفالت، پزشکی) بدهد.

این بدان معنا است که فرد مشمول تا یک سال پس از فراغت یا انصراف یا اخراج از تحصیل، اگر مجددا در دانشگاه، موسسه آموزش عالی یا حوزه علمیه مشغول به تحصیل نشود، باید به خدمت اعزام شود.

 

معافیت تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در خارج از کشور به چه صورت است؟

این افراد پس از ترك تحصیل یا اخراج یا انصراف یا فراغت از تحصیل، موظفند برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود، حداكثر ظرف مدت یك سال خود را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل (اقامت) معرفی کنند. به عبارت دیگر پس از اتمام مدت معافیت تحصیلی، اقامت مشمول در خارج از کشور غیر قانونی است و فرد مشمول دچار اضافه خدمت خواهد شد.

 

آیا خروج از کشور در دوره معافیت تحصیلی امکان پذیر است؟

با داشتن معافیت تحصیلی نیز می‌توان از کشور خارج شد ولی خروج منوط به گذاشتن وثیقه نزد سازمان وظیفه عمومی است. میزان این وثیقه بسته به هدف و نوع سفر مشمول متفاوت خواهد بود:

 • سفرهای زیارتی 3 میلیون تومان
 • سفرهای علمی 8 میلیون تومان
 • سفرهای سیاحتی (تفریحی) 15 میلیون تومان

 

در زمان بهره مندی از معافیت تحصیلی، زمان اقامت در خارج از کشور تا چه مدت مجاز است؟

سفرهای زیارتی و سیاحتی (تفریحی) حداکثر یک ماه

سفرهای علمی با هماهنگی دانشگاه 45 روز (در صورت تایید وزارتخانه مربوطه تا حداکثر سه ماه قابل تمدید است)

 

نکات مهم

مشمولات توجه کنند معافیت تحصیلی برای هر مقطع (کاردانی، کارشناسی، فوق لیسانس و دکتری) فقط یك بار صادر می‌شود.

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل تنها یك بار قابل تمدید خواهد بود.

صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، مشروط به دریافت و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از مدرسه، دانشگاه، موسسه آموزش عالی یا حوزه علمیه محل تحصیل است.

مدت اعتبار گواهی اشتغال به تحصیل و به تبع آن معافیت تحصیلی تا یک سال پس از صدور گواهی اشتغال به تحصیل است.

فردی که در حین خدمت سربازی باشد، در صورتی که در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی پذیرفته شود، مشروط به نداشتن غیبت می‌تواند پس از درخواست معافیت تحصیلی، از سربازی ترخیص شود و به ادامه تحصیل بپردازد.

 

روال و مدارک مورد نیاز جهت صدور معافیت تحصیلی برای دانشجویان

 • دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل
 • در صورتی که دانشجو در مقطعی بالاتر مشغول به تحصیل می‌شود، ابتدا باید به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مقطع قبلی خود مراجه کند و از آنجا گواهی فراغت از تحصیل بگیرد.
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی فراغت از تحصیل در مقطع قبلی، به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10)
 • همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس 3*4
 • ثبت درخواست در سامانه وظیفه عمومی و در نهایت صدور مجوز ثبت نام (معافیت تحصیلی) در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی از سوی مرکز پلیس + 10

تلگرام کنکور سراسری

نظرات کاربران
0 کاربر به "معافیت تحصیلی برای دانشجویان و دانش آموزان" امتیاز داده اند | امتیاز: 0.0 از 5

نظرات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری می کند (لطفا توجه داشته باشید مطالب شما پس از تایید منتشر خواهند شد و مطالب نا مرتبط منتشر نخواهند شد ) :