دکتری، مقطعی بسیار مهم و با ارزش است ولی برای ورود به این مقطع فقط تلاش و آگاهی مهم است. ما در این قسمت به معرفی مقطع دکتری، رشته های دکتری، منابع کنکور دکتری، انتخاب رشته دکتری، دانشگاههای دکتری و نحوه مصاحبه دکتری خواهیم پرداخت

دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری و آزاد 97

در زمان آغاز ثبت نام کنکور دکتری ، دفترچه ثبت نام آزمون دکتری تخصصی 97  بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و اموزش کشور قرار میگیرد و داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند  با مطالعه کامل دفترچه ثبت نام آزمون دکتری تخصصی 97، میتوانند از ایجاد هر گونه ابهام یا مشکل در ثبت نام  آزمون دکتری تخصصی 97 دانشگاه های آزاد و سراسری جلوگیری نمایند .   برای دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 97 کلیک کنید برای دان لود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری آزاد 97 کلیک کنید  

ثبت نام آزمون دکتری تخصصی Ph.D 97

امسال نیز مانند سالهای گذشته، بسیاری از  فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری ، قصد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D)  سال 1397   را دارند. در آزمون دکتری تخصصی سال قبل شاهد تغییراتی بودیم که سبب ایجاد ابهاماتی در ذهن داوطلبان شد.یکی از موضوعاتی که داوطلبان شرکت کننده در کنکور دکتری تخصصی 97 باید از آن  مطلع باشند زمان ثبت نام آزمون دکتری 97 است،  هر سال ثبت نام  آزمون دکتری تخصصی در آذر ماه صورت می گیرد ولی تنها تفاوت مشاهده شده در زمان ثبت نام کنکور دکتری تخصصی در تاریخ و روز دقیق ثبت نام است.سازمان سنجش برای آمادگی داوطلبان ، چند ماه قبل از  ثبت نام آزمون دکتری تخصصی،اطلاعیه ای در مورد زمان ثبت نام، شرایط ثبت نام و سایر اطلاعات ضروری در آزمون دکتری تخصصی را  در اختیار داوطلبان قرار می دهد . طبق اطلاعاتی که در جدول زمانی سازمان سنجش امسال(1397) بیان شده است، ثبت نام کنکور دکتری تخصصی (Ph.D)  سال 1397  در هفته اول آذر ماه به شکل اینترنتی انجام میشود . داوطلبان میتوانند در زمان اعلام شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org  نسبت به ثبت نام خود در این آزمون اقدام نمایند.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری آزاد 96

برای تکمیل ظرفیت های پر نشده دانشگاه های آزاد، سازمان سنجش فرصتی به نام تکمیل ظرفیت فراهم کرده است که داوطلبان هم بتوانند شانس خود را برای قبولی امتحان کنند. برای اطلاع از لیست رشته محل های ارائه شده، باید دفترچه تکمیل ظرفیت دکتری آزاد 96 را مطالعه کنند. در مرحله اول شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری آزاد، داوطلبان باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته را کسب کنند و در مرحله دوم، با شرکت در این مصاحبه، خود را برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری آزاد آماده کنند. برای اولویت بندی بهتر در تکمیل ظرفیت دکتری آزاد، می توانید از حدود تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری آزاد کمک بگیرید. در این مطلب، به دلیل اهمیت تراز نسبت به رتبه، حدود تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری آزاد را برای شما داوطلبان ارائه می کنیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری حقوق عمومی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری حقوق عمومی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری حقوق عمومی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری حقوق عمومی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری حقوق عمومی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری حقوق عمومی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مواد و متالوژی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مواد و متالوژی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مواد و متالوژی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مواد و متالوژی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مواد و متالوژی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مواد و متالوژی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مشاوره آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مشاوره شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مشاوره دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مشاوره دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مشاوره دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مشاوره دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت دولتی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مدیریت دولتی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت دولتی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت دولتی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت دولتی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت دولتی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری محیط زیست آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری محیط زیست شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری محیط زیست دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری محیط زیست دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری محیط زیست دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری محیط زیست دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فارماکولوژی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری فارماکولوژی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری فارماکولوژی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری فارماکولوژی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری فارماکولوژی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فارماکولوژی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری شیمی تجزیه آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری شیمی تجزیه شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری شیمی تجزیه دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری شیمی تجزیه دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری شیمی تجزیه دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری شیمی تجزیه دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری روانشناسی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری روانشناسی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی مالی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مهندسی مالی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی مالی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی مالی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی مالی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی مالی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی شیمی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مهندسی شیمی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، حدود تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت آموزشی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری مدیریت آموزشی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فیزیک آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری فیزیک شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری فیزیک دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری فیزیک دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری فیزیک دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فیزیک دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فلسفه آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری فلسفه شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری فلسفه دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری فلسفه دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری فلسفه دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری فلسفه دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری شهرسازی آزاد 96

سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که در آزمون دکتری شهرسازی شرکت کرده و دانشگاه هایی که ظرفیتشان به حد نصاب نرسیده است، فرصتی به نام تکمیل ظرفیت قرار داده تا داوطلبان بتوانند شانس خود را امتحان کنند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد باید حد نصاب دعوت به مصاحبه هر رشته محل را کسب کرده باشید و با در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده باشید. تکمیل ظرفیت دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد، بیشتر تراز داوطلبان را اولویت قرار می دهند، به همین دلیل، آگاهی از تراز قبولی به ما در اولویت بندی تکمیل ظرفیت دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد کمک می کند. در ادامه این مقاله، تراز قبولی تکمیل ظرفیت دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد را برای شما داوطلبان در قالب قبولی با احتمال کم، متوسط و زیاد ارائه می دهیم.  

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96

پس از انجام روند ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 که در مقاله ای جداگانه بررسی شد برای متقاضیان این سوال به وجود می آید که اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 چه زمانی مشخص می شود و برای مشاهده اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 به کدام سامانه باید مراجعه کرد؟ و چه اطلاعاتی برای مشاهده اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 مورد نیاز است. در ضمن اگر داوطلبی در صورت مشاهده اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 اعتراض به نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 داشت چگونه باید این اعتراض را به ثبت برساند.در این مقاله ابتدا به بررسی زمان و نحوه مشاهده نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 می پردازیم و سپس به نحوه اعتراض به اعلام نتیاج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 خواهیم پرداخت. برای داوطلبانی که هنوز ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 را انجام نداده اند توصیه می شود که برای آگاهی از روند ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 به مقاله ای که در این مورد نوشته شده است مراجعه نمایند. آن دسته از داوطلبانی که برای ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد 96 می خواهند شرکت کنند نیز می توانند به مقاله ای که در این زمینه نوشته شده مراجعه کنند.  

ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96

ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 با توجه به نیاز بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برای جذب دانشجو در رشته محل هایی است که از طریق کنکور دکتری 96 ظرفیتشان پر نشده اند و یا برای رشته محل هایی است که ظرفیت جدیدی به آن ها اضافه شده است ، انجام می شود. ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 مربوط به متقاضیانی است که در کنکور دکتری سراسری 96 شرکت کرده باشند. ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 با توجه به این که یک ماه زودتر از ثبت نام آزمون دکتری سراسری 97 انجام می گیرد، یکی از آخرین فرصت ها برای داوطلبانی است که در انتخاب رشته دکتری سراسری 96 موفق به پذیرش در دانشگاهی نشده اند. در این مقاله در باره زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 ، نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 ، شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 مفصلا توضیح خواهیم داد.  

اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد | نتایج دعوت به مصاحبه دکتری 96

آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد امسال برای اولین بار به صورت مشترک با کنکور دکتری تخصصی دانشگاه سراسری در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد. کمتر از دو ماه بعد و در اواخر فروردین ماه کارنامه اولیه دکتری دانشگاه آزاد و سراسری بر روی وب­سایت سازمان سنجش قرار گرفت. پس از انتخاب رشته و در صورت کسب حدنساب لازم، مصاحبه دکتری مرحله بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری بوده که امسال برای اولین بار مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به صورت استانی برگزار شد. در واقع مسیر سازمان سنجش و دانشگاه آزاد پس از برگزاری آزمون مشترک، از هم جدا شده و شاهد یک انتخاب رشته و مصاحبه دکتری به صورت مجزا برای ورود به دانشگاه آزاد هستیم. امسال سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مطابق جدول زمانی زیر زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را تعیین کرده و داوطلبان را دعوت به مصاحبه دکتری در واحد استانی نمود. آیین­ نامه نحوه ارزیابی مصاحبه شوندگان دانشگاه آزاد توسط سازمان مرکزی این دانشگاه تعیین شده و شرکت کنندگان در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد از 18 تیر لغایت 6 مرداد فرصت داشتند تا با حضور در جلسه مصاحبه به رقابت بپردازند. با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری دانشگاه آزاد، داوطلبانی که در مصاحبه دکتری در دانشگا­ه­ های مختلف شرکت کرده­ اند، روزهای سخت و پر التهابی را می­گذرانند.